Zagrożone gatunki
Ovibos moschatus
FATRO “WILDLIFE” COLLECTION
Wół piżmowy to ssak arktyczny, znany z gęstego futra, które sięga prawie do ziemi i charakterystycznego zapachu piżma. Należy do podrodziny Caprinae. Spokrewniony jest zarówno z kozą domową (Capra hircus), jak i wołem (Bos taurus). Żyje na Grenlandii, w Kanadzie i na Alasce, a niedawno został reintrodukowany w górach między Norwegią a Szwecją. Latem zamieszkuje tereny podmokłe, zwłaszcza doliny rzek, zimą przenosi się w wyżej położone miejsca. Żywi się trawą, korzeniami, turzycami i innymi roślinami lądowymi. Dorosłe osobniki mogą osiągać wysokość 150 cm, długość 250 cm i wagę od 200 do 400 kg, dożywają nawet do dwudziestu lat.
W okresie rozrodczym samce toczą zaciekłe pojedynki o samice. Ciąża trwa około 8 miesięcy i zwykle rodzi się jedno cielę, które matka karmi przez rok.
W przeszłości wołom piżmowym groziło wyginięcie, ponieważ ludzie masowo na nie polowali, ale dzięki wysiłkom podjętym w celu restytucji gatunku ich populacja ponownie wzrosła. W tej chwili zmiany klimatyczne zagrażają ich przetrwaniu.